Współpraca ze żłobkiem

Dzieci nie lubią zmian. Znane miejsca i osoby stwarzają poczucie bezpieczeństwa, dlatego w czasie odpieluchowania dobrze jest porozumieć się ze żłobkiem. Poniżej kilka kwestii, które mogą być przydatne:

 Naukę korzystania z nocnika najlepiej zacząć w domu. Jeśli to możliwe, spędź przynajmniej 3 dni ze swoim dzieckiem, aby rozpocząć naukę, tak aby po powrocie do żłobka wiedziały już mniej-więcej „o co chodzi”.

  Porozmawiaj z pracownikami żłobka i wyjaśnij, w jaki sposób zamierzasz odpieluchowywać. Jeśli będą znać słownictwo, którego używasz w domu, dziecko nie będzie zdezorientowane. Przykładowo, jeśli w domu używasz słowa „kaka”, a pracownik żłobka zapyta Twojego dziecko o „pupu”, może ono po prostu nie zrozumieć. Utrzymanie w tych kwestiach spójności na pewno wiele ułatwi.

  Niektóre dzieci są naprawdę wybredne i mogą odmówić skorzystania z „obcego” nocnika, dlatego rozważ kupienie dwóch identycznych i zostawienie jednego w żłobku lub przyprowadzanie dziecka z własnym nocnikiem o ile jest to możliwe. Części dzieci może taka zmiana oczywiście nie przeszkadzać, więc podejdź do tej kwestii indywidualnie i zrób to, co będzie najlepsze w Waszym przypadku.

  Poproś pracowników żłobka, aby regularnie umożliwiały dziecku korzystanie z nocnika. Upewnij się, że dziecko jest chwalone za sukces, ale również nie jest zbyt karcone za „wypadki”.

  Zostaw w żłobku torbę na mokre rzeczy i kilka par ubrań na zmianę!

  Regularnie rozmawiaj z pracownikami żłobka i proś o informacje o postępach Twojego dziecka. Upewnij się, że pracownicy nie mówią w sposób negatywny o dziecku. Wspólna praca na pewno ułatwi naukę Twojemu dziecku.