Odpieluchowanie: Najczęściej zadawane pytania

1. Czy mogę przegapić czas na rozpoczęcie odpieluchowania?

Okres, w którym można rozpocząć nauczanie jest dość długi. Nauka jest zwykle trudniejsza, gdy próbujesz zacząć zanim Twoje dziecko jest gotowe. Kiedy zauważysz oznaki gotowości, wybierz czas, który będzie odpowiadał Twojej rodzinie (unikaj okazji takich jak przeprowadzka, narodziny nowego dziecka czy wyjazd). Nie przekładaj odpieluchowania na „za kilka lat”, ale jeśli poczekasz kilka tygodni lub miesięcy, będzie to dla Twojej rodziny znacznie łatwiejszy proces.

2. Czy używać pieluchomajtek w ciągu dnia?

Dziecko może być zdezorientowane, jeśli będziesz ubierać mu pieluchomajtki w czasie nauki korzystania z nocnika. Znacznie lepiej jest pozwolić mu chodzić przez kilka pierwszych dni z gołą pupą lub w samych majtkach. Pieluchomajtki, które są bardziej chłonne niż zwykłe pieluchy, są dobrym wyjściem na podróże samochodem lub do wózka. Jeśli chodzi o noc, większość dzieci potrzebuje pieluszek przynajmniej w pierwszym okresie odpieluchowania.

3. Moje dziecko nie chce robić kupy do nocnika – co robić?

Spróbuj zacząć od zachęcania i motywowania dziecka nagrodami. Ważne jest to, by nie wywoływać presji, poskutkuje tylko niepotrzebnym napięciem i stresem. Jeśli widzisz, że dziecko zaczyna wstrzymywać, zacznij od zapytania, czy nie potrzebuje pieluszki – jeśli tak, zaoferuj ją. Lepiej jest spowolnić proces odpieluchowywania, niż wywołać zatwardzenie (które nastąpi, jeśli dziecko będzie wstrzymywać). Zatwardzenie może wywołać dyskomfort, a nawet ból oraz poskutkować jeszcze większą niechęcią do wypróżniania. Jeśli mimo tych metod dziecko nadal ma trudności, być może warto przerwać naukę i spróbować ponownie za kilka tygodni. Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, jeśli martwisz się, że Twoje dziecko może mieć zaparcie.

4. Moje dziecko wkrótce idzie do żłobka, ale powiedziano mi, że warunkiem przyjęcia jest odpieluchowanie. Dziecko nie jest jeszcze gotowe – co mam robić?

Pracownicy żłobków nie są w stanie uczyć korzystania z nocnika każdego dziecka, dlatego często przyjmują zasadę, że zgłaszane dziecko musi być odpieluchowane. Ma to zachęcić rodziców do rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika o ile są na to gotowi. Oczywiście zdarza się, że dziecko nie jest gotowe do rozpoczęcia nauki przed pójściem do żłobka. Dobrze jest wtedy porozmawiać z pracownikami żłobka, który zwykle są chętni pomóc. Pamiętaj jednak, że niektóre miejsca mogą nie przyjmować żadnych odstępstw od reguły