Odpieluchowanie chłopców a dziewczynek

Odpieluchowanie chłopców a odpieluchowanie dziewczynek.

Ogólnie rzecz biorąc, dziewczynki nieco szybciej uczą się korzystać z nocnika, ale nie jest to regułą.

Przygotowania mogą być ciekawą i zabawną formą wstępu do odpieluchowania.  Możesz zabrać córkę na zakupy, aby wybrać nocniczek oraz wymyślić gry, które wywołają ekscytację na myśli o korzystaniu z niego. Komunikacja i wsparcie są kluczowe

Odpieluchowanie dziewczynek

Dziewczynki mogą być ciekawe, dlaczego mężczyźni siusiają na stojąco, a kobiety siadają, więc przygotuj się na wyjaśnienie, dlaczego dziewczynki i chłopcy korzystają z toalety w inny sposób. Dzieci uczą się przez naśladowanie, więc dobrze jest przedstawić żeński wzorzec, który zademonstruje korzystanie z toalety i znormalizuje cały proces.

Kluczowe jest, by dziewczynki wiedziały, że podcierać należy się od przodu do tyłu. Trzeba również zaznaczyć, że infekcje pęcherza moczowego zdarzają się podczas nauki dużo częściej u dziewczynek niż u chłopców. Zwróć uwagę na znaki ostrzegawcze, takie jak częstsza niż normalnie potrzeba oddania moczu, ból, moczenie się, bóle podbrzusza oraz nagła potrzeba siusiania. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem rodzinnym.

Rodzice często zauważają, że chłopcy zaczynają naukę korzystania z nocnika później i trwa ona dłużej. Nie przejmuj zbytnio się późnym startem – wspólnie dotrwacie do mety. 

Najlepszy sposób to wywołanie u synka ekscytacji na myśli o nowym etapie i uczynienie go jak najbardziej pozytywnym. Zabierz syna na zakupy, aby wspólnie wybrać nocnik i wprowadź system nagród, który zmotywuje do korzystania z niego. Upewnij się, że wspierasz dziecko w sukcesach i porażkach oraz komunikujesz się z nim cały czas, aby pomóc przejść przez cały proces.

Odpieluchowanie chłopców – na stojąco czy na siedząco?

Dla większości chłopców najłatwiej jest zacząć naukę na siedząco na sedesie czy nocniku. Prościej jest na początku wprowadzić tylko jedną z dwóch umiejętności – stania oraz siadania.

Jednak jeśli Twój synek sam czuje się naturalnie sikając na stojąco, nie ma potrzeby powstrzymywania go.

Możesz musieć pomóc mu w celowaniu. Wielu rodziców używa piłeczki pingpongowej umieszczonej w toalecie jako cel, które dziecko musi „trafić”.

Zamień naukę w zabawę i zachęć dziecko do trafienia piłeczki. Po spuszczeniu wody będzie ona dalej unosić się na powierzchni.


Zobacz też:

Pozytywne motywowanie w czasie odpieluchowania

Poznaj Eksperta z organizacji Settled Petals Susan Wallace